SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK RAPORLAMASI

2023 - 2024

İçerik

  1. Rapor Hakkında
  2. Tesis Tanıtımı ve Tesis Özellikleri
  3. Sürdürülebilirlik Ekibi
  4. Çevre Etkilerinin Azaltılması
  5. Personel ve Çalışma Hayatı
  6. Yapılan Sosyal Çalışmalar
  7. Kültürel Çalışmalar

1. Rapor Hakkında

2022 yılı itibariyle sürdürülebilirlik çalışmalarımıza başladık. Bu doğrultuda gerçekleştirdiğimiz gelişmeyi; yönetimimiz, çalışanlarımız, konuklarımız, tedarikçilerimiz ve diğer tüm partnerlerimiz ile paylaşmayı ve böylece bu noktada yaratacağımız farkındalığı artırarak, ortak hedef ve başarılara dönüştürebilmeyi amaçlamaktayız.

Bu hazırlanan sürdürülebilirlik raporu 2022-2024 yıl aralığındaki verileri içermektedir.

MQ Hotel Suites olarak ilk amacımız; doğa ile iç içe, huzur dolu bir dinlenme imkanı misafirlerimize sunmak!

Bu mottomuz ile başlayan çalışmalarımız doğrultusunda bünyemiz içerisinde yer alan tüm sistem ve yapılarımızı geri dönüşüm, çevreye duyarlı, doğal kaynakları koruyarak ve öncelikle ihtiyaç kadar kullanarak akdi kullanım ile zarar verecek (Katı ve Sıvı atık, harfiyat, ozon emilimi gibi..) yarınlarımıza doğru bir gelecek bırakmak ve çevreci bir yapı sistemi inşaat etmek üzerine kurulmuştur.

Tüm faaliyetlerimiz gerek çalışanlarımız gerekse yerel halkın daha sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşaması stratejimizin temelini oluşturmaktadır.

Sürdürülebilirlik kapsamında otelimizin sorumlulukları:

2. Tesis Tanıtımı ve Tesis Özellikleri

MQ Hotel Suites markamız içerisinde 25 oda kapasitesi ile konaklama imkanı sağlayan ve oda içerisinde ki tüm buklet malzemelerimiz “kimyasalsız-doğal” ve geri dönüşümlü malzemelerden imal edilmektedir.

Otelimiz içerisinde bulunan restoranımız en iyi ve taze ürünler ile 46 masa (92 kişi.) kapasitesi ile hizmet verirken mutfak içerisinde ki tüm katı ve temel atıklar ilgili şirketler/kurumlar ile çalışılarak kısmen geri dönüşüm kısmen de kontrollü atıklar ile çevre dostu kalmaktadır.

Bünyesi içerisinde yer alan havuz sistemi; sıfır (0) kimyasal sistemi ile çalışmakta ve sahil şeridimiz ve mevkimiz neticesinde yer alan karadeniz suyu kullanılmaktadır. Altyapı sistemi sayesinde hem filtre edilmekte, mevcut tuz oranı normal seviyelerde sınırlı tutulmuş ve rutin kontrol döngüleri ile takip edilmekte olan DENİZ SU HAVUZU’dur.

VİZYONUMUZ

MQ Hotel Suites ailesi olarak;

Takım ruhu içinde tüm çalışanları ile birlikte üstün hizmet kalitesinden vazgeçmeden, ‘‘ Doğayı Tüketmek değil Koruyarak Kullanma '' ilkesi doğrultusunda, Çevreye Duyarlılığı ve Anlayışı ile konukların her zaman tercih ettiği, misafir memnuniyetini esas alarak aile sıcaklığı ile örnek bir tesis olmak. Tercih ettiğimiz ürünler ve sergilediğimiz yaklaşımlarımız ile sürdürülebilir turizm için çalışıyoruz.

MİSYONUMUZ

Yüksek seviyede misafir memnuniyeti için kaliteli hizmet ilkelerimizden asla vazgeçmeden, Doğal Tarihi ve Kültürel Değerleri Koruyan, Çevreye Duyarlı ve Güler Yüzlü misafirperver hizmetimizle; misafirlerimiz tarafından devamlı tavsiye edilen ve sürekli tercih edilen, " Blue Bay Platinum Otel Misafirperverliği " ile anılarınıza ev sahipliği yapmaktır. Değerler;

MQ Hotel Suites olarak; sürdürülebilir turizm yaklaşımında Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Organizasyonun amaçlarını ve bu kapsamda 12 temel ilkeyi model aldık.

Bu kapsamda;


3. Sürdürülebilirlik Ekibi

Misafirlerimizin tüm geri bildirimlerini değerlendiriyoruz. Elde ettiğimiz veriler doğrultusunda süreçlerimizi iyileştiriyoruz,


4. Çevre Etkilerinin Azaltılması

MQ Hotel Suites çevreye verdiği etkilerin ve bu olguların sonuçlarının tam anlamıyla farkındadır.


5. Personel ve Çalışma Hayatı

Lojman Kullanımı

Personel lojmanı MQ Hotel Suites’te çalışan , Karaburun’da ikameti bulunmayan personelin kullanımına açıktır.

Sağlık Hizmetleri

Otelimizde ki tüm departman yöneticileri öncelikli ilk yardım eğitimi verilmektedir. Tüm çalışanlarımızın departmanlarında ve ilgili çalışma alanlarında ilk yardım kitleri ve dolapları bulunmaktadır. İç ürünleri eksiksiz temin edilerek sürekli temin edilmektedir. Bununla beraber tüm çalışanlarımızın sağlık hizmeti alma ihtiyaçlarında en yakında bulunan özel hastaneye otelin kendi aracı ile görülmekte, tedavisi yapılmakta ve uygun bulunan ilaçları temin edilerek tekrar otele veya evine bırakılmakta ve süreci hassasiyetle takip edilmektedir. Bu olanakların tamamı ücretsizdir, otelimiz tarafından karşılanmaktadır.

Çamaşırhane Kullanımı

Tüm çalışanlarımızın iş üniformaları ve şahsi eşyaları ücretsiz olarak otel çamaşırhanesinde yıkanmaktadır.

Personel Yemekhanesi

Çalışanlar için personel yemekhanesinde çıkan yemekler ücretsizdir. 15 günlük menüler dahilinde en az dört çeşit yemek çıkmaktadır.

Kariyer Yönetimi

Turizm öğrencilerinin veya tecrübesiz ama meslek edinme çabası olan tüm çalışanlarımızın mesleki eğitimleri desteklenmektedir. Ayrıca çalışma tecrübesi kazanmaları adına staj imkanı yaratıyoruz.

Yeni Yıl Kutlaması

MQ Hotel Suites ailesi olarak en güzel dilekleri paylaşarak yeni yıl kutlamaları gerçekleştiririz.Doğum Günü Kutlaması Her ay başında, personellerimizden o ay doğanların doğum günleri için doğum günü kutlaması yapılmaktadır.

Personel Ödüllendirmesi

MQ Hotel Suites ailesi olarak tüm çalışanlarımızın başarıları destekleriz! Her ay başarılı bir personelimize gram altın ödülü verir ve bunu kutlarız.

Maaş İkramiyesi

Tüm değerli çalışanlarımıza her yıl bir maaş ikramiye veririz. Yıl süresi içerisinde markamıza kattıkları değer ve ailenin bir parçası olmak en önemsediğimiz başarıdır. MQ Hotel’de insana değer veririz!

Personel Servis ve Ulaşım

Lojman hizmetinden yararlanmayan tüm çalışanlarımız vardiya öncesi ve sonrasında otelimize ait VİP araç ve şoförümüz ile evlerine kadar “Güvenle” ve sosyal sorunlara maruz kalmadan ulaşımları sağlanır. Şoförlerimizin en büyük hassasiyeti özellikle akşam vardiyasında çalışan bayan personellerimizin ev kapısından içeri girene kadar araç ile kapıdan ayrılmadan beklemesidir.

Sosyalleşme

MQ Hotel Suites markamızın bir değeri ve ailemizin parçası olan çalışanlarımızın sosyal yaşantısını önemseriz. Otelimizin bünyesinde yer alan bahçeli yerimiz hem mola zamanları dinlenmeleri hem de çeşitli sosyal imkanlar yaratabilmeleri adına imkanlarına sunulmuştur.

(Personel yemekhanesine dilek, öneri ve şikâyet kutusu koyulmuştur. Bu kutunun anahtarı üst yönetimde olup, personelin dilek, şikâyet ve önerilerinin bu şekilde üst yönetime ulaştırılması kolaylaştırılmıştır. Personel anketleri düzenlenmekte olup, sonuçlara göre personellerimizin memnun olmadıkları hususlar (Örneğin; personel yemekhanesi yemeklerinin beğenilmemesi, bununla ilgili olarak menü değişikliğine gidilmesi gibi.) düzeltilmektedir.)


6. Yapılan Sosyal Çalışmalar

Mq Hotel Suites işletmesi çevrenin, çalışanların ve içinde bulunduğu toplumun gelişimine katkıda bulunmayı sorumlulukları içinde görür.

MQ Hotel Suites yöresel toplum ile pozitif ilişkiler kurarak, personelleri arasında yaş, cinsiyet, ırk ayrımcılığı yapmamayı, yöre insanını sosyal ve ekonomik olarak geliştirmeyi, yöre ekonomisini desteklemek adına yerel tedarikçilerle çalışmayı taahhüt eder.

Bu amaçla;

Bu bağlamda çalışan işçi bay, bayan ve yaş olarak istatistik raporumuz aşağıdadır;


7. Kültürel Çalışmalar

Tüm misafirlerimize check-in prosedürleri sırasında bilgilendirme yapılmaktadır.

Otelimizin konumu neticesiyle bölgesel özelliklerini ve imkanlarını anlatırız. Karadeniz’in önemli noktalarından ve doğa ile iç içe olması nedeni ile özellikle şehir içi kirliliği ve emisyonun en aza indiği bu bölgemizin bilgilendirmeleri ve karadenizin özellikleri anlatılır.

Tamamen deniz suyu kullanımı ve sağlıklı olarak tasarlanan havuzumuz tamamen kimyasalsız ve bölgemizin en önemli konumsal farklığını anlatmak hedefimiz.